wtorek, 9 grudnia 2008

Stutthof (info)Skoro wszystkie serwisy komiksowe śpią (lub się nie interesują co się dzieje poza ich zakresem przepływu informacji), tą informację puszczę ja.
Muzeum KL Stutthof planuje stworzyć komiks na podstawie historii obozu koncentracyjnego:

W70. rocznicę (wrzesień przyszłego roku) pierwszego transportu więźniów do obozu w Stutthofie wydany zostanie komiks opisujący ich dramatyczne przeżycia. Graficzna opowieść ma mieć wymiar edukacyjny i być skuteczną formą przekazu historii. Jej odbiorcami mają być ci, którzy niechętnie sięgają po fachowe historyczne opracowania. – Chcemy dotrzeć z tym tematem do młodych ludzi – mówi Piotr Tarnowski, dyrektor Państwowego Muzeum Stutthof. Historia w formie obrazkowej opisze przeżycia więźnia Felicjana Łady (nr obozowy 18252). Ma on obecnie 91 lat, w czasie wojny działał w konspiracji i został aresztowany w 1942 roku. Wtedy właśnie trafił do KL Stutthof. Komiks o Stutthofie nie będzie pokazywał jedynie, jak obóz funkcjonował. Przedstawione w nim będą losy konkretnej osoby, które splatają się z wydarzeniami historycznymi okresu II wojny światowej. W ten sposób młody czytelnik będzie miał okazję utożsamić się z bohaterem i wczuć w sytuację, w jakiej znaleźli się jego rówieśnicy sprzed kilkudziesięciu lat. Na przykładzie jednego z więźniów czytelnik pozna pokolenie wychowane w czasach II Rzeczypospolitej. Pozna także wartości, które kierowały młodymi ludźmi w czasach wojennej zawieruchy oraz to, jaką cenę płacili, walcząc o wolność.
MARIUSZ NOWICKI
WSPÓŁPRACA: MICHAŁ KOWALSKI


Takie projekty trzeba wspierać. Nie ma on wartości stricte komercyjnej, bo muzeum pewnie będzie chciało na tym zarobić, chociażby po to, żeby utrzymać muzeum. Ich zaangażowanie w historię, na razie, różni się od "konkursów o powstaniach".

5 komentarzy:

Ewa pisze...

Masz rację, takie projekty trzeba wspierać, dobrze, że tu wspomniałeś o tym.

Anonimowy pisze...

dobrze, że dobrze

sambor pisze...

Słuszna inicjatywa a i projekt poważny. Z twoimi zdolnościami mógłbyś śmiało to ogarnąć.
Popieram

Vincent van Blogh pisze...

Nie wiem kto jest, lub będzie autorem tego komiksu. Ja na pewno nie. Ale komiks o obozie koncentracyjnym (baaa.. o samych więźniach, ich emocjach i pamięci), nie powiem, może być ciekawy.

Anonimowy pisze...

Z tego co mi wiadomo autorką komiksu będzie Wanda Swajda, artystka już od kilku lat współpracuje z Muzeum Stutthof. A jeśli chodzi o sam komiks, to proponuję zgłosić się do Muzeum, tam wszyscy są bardzo otwarci na sugestie, pomysły i współpracę!